Affordable China MMA Two Component Road Marking Machine for Sale
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 |
| Warranty: | 1year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
-Environmental impact assessment report
-The company have EIA reply
-The supplier actual founding consistent with EIA acceptance comments
-Pollution discharge permit
-Fixed pollution source pollution discharge registration
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HW- Hand-push type two-component scraping scribing
- Type
- Marking Machine
- Object
- Soil Surface
- Moving Type
- Semi-Fixed
- Mixing Method
- Continuous Drum
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Product Capacity
- 40~400t/h
- Certification
- ISO9001: 2000, CE
- Condition
- New
- Glass Beads Spreader
- Adjustable
- Selling Units
- Single Item
- Usage
- Road Marking Service
- Single Gross Weight
- 300.000kg
- Packaging Details
- Plywood Case
- Product Name
- Two Component Road Marking Machine
- Unique Selling Point
- Marking Shoes
- Supply Ability
- 2000 Set/Sets Per Month
- Gasoline Tank Capacity
- 2.9L
- Line Thickness
- 1.0-2.5mm(Adjustable)
- Weight
- 206kg
- Video Outgoing-Inspection
- Provided
- Core Components
- Engine,Motor, Pump,Marking Shoe
- Micro Beads Tank
- 15kg
- Transport Package
- Plywood Case
- Specification
- 1.2 * 0.86 * 1.07 m
- Trademark
- Heavsty
- Origin
- Jiangsu, China
- Production Capacity
- 2000 Set/Sets Per Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 1.00cm * 1.00cm * 1.00cm
- Package Gross Weight
- 1.000kg
Product Description
Is there a bottleneck in the construction and maintenance of road markings? We can provide one-stop solutions for precise drawing of new markings, thorough removal of outdated markings, and environmentally friendly and efficient high-pressure water removal needs! The marking machine is efficient and accurate, and the lines drawn are standard and beautiful; Strong off-road capability, quickly breaking through stubborn old lines; High pressure water removal technology is green and environmentally friendly, with zero damage to the road surface. Do you want to embark on a new experience of marking processing? Click on the link below quickly!
Description:
The company's two-component machine introduced in Germany advanced technology, greatly improve the construction efficiency of the mixing system using mechanical transmission electronic clutch, floor knife can adapt to different road conditions, glass bead spreader with speed buffer device, performance of two-component construction quality, fast speed, flexible operation and easy maintenance characteristics. The macromolecular network structure formed by cross-linking reaction has dense, full surface, good anti-fouling, good weather resistance (no cracking in winter, no softening in summer), and excellent self-cleaning property.Strong adhesion, good wear resistance, urban road service life can reach more than 2 years.
Latest Product Parameters
| Marking thickness | 1.2-3.5mm Adjustable |
| Paint bucket capacity | 100kg |
| Curing agent tank capacity | 15kg |
| Glass bead bucket capacity | 15kg |
| Marking device | Manual scraping hopper (optional 30cm, 40CM, 45cm) |
| Dimension | 1.2 * 0.86 * 1.07 m |
| Weight | 105kg (excluding bucket, box and counterweight) |
1.About Sample:
Free samples are not provided. lf you have the need to have samples mailed, the postage incurred shall be bomne by you
2.About Price:
The pncing is fexible and subject to adiustment based on your order quantty or packaging requrements. Kindly indicate the desired quanly when submiting an inguiry.
3.About Booked time
Generally speaking, the minimum order time is one month, but it may vary according to the quantity of the order.
4.About Custom .made products
welcome to discuss the details of our products with us. We can make design changes according to your needs.
5.About warranty:
We have great conidene in the qually of our producis and take qreat care in their packaging, ensuring that they aive to you in good condition. Howeve,. due to extended shipping times,there may be some supericial damage to the appearane of the product. Rest assured that this wi not afect its perommanc. If any issues with quality arise, we will promptly address them.
6.About Payment or other question:
Pls email us or chat with us online directly.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Two-component series
- Others Two-component series
- Affordable China MMA Two Component Road Marking Machine for Sale