1050 High - Efficiency Hot Melt Old Wire Debris - Removing and Cleaning Machine
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Airports, Factories, Parking Lots, Road Markings, Schools, Sports Fields, Warehouses |
| Control System: | Semi-automatic |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
-Environmental impact assessment report
-The company have EIA reply
-The supplier actual founding consistent with EIA acceptance comments
-Pollution discharge permit
-Fixed pollution source pollution discharge registration
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HW-1050
- Power Source
- Diesel
- Type
- Hand-push
- Warranty
- One Year
- Engine
- 13HP Imported Original Four-Stroke Air-Cooled Gaso
- Grinding Force Adjustment Range
- Strong, Medium and Weak Stepless Regulation
- Rubber Wheel
- Cast Iron Wheel with Special Wear-Resistant Glue
- Grinding Head
- Three Independent Rotating Grinding Head, Are Inla
- Grinding Head Life
- 20000-30000m²
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 1.2*0.65*0.98m
- Trademark
- Heavsty
- Origin
- Zhenjiang, Jiangsu, China
- Production Capacity
- 20000pieces/Year
Packaging & Delivery
- Package Size
- 1.00cm * 1.00cm * 1.00cm
- Package Gross Weight
- 1.000kg
Product Description
Latest Product Parameters
| Engine | 9HPJapanese Honda gasoline engine |
| Strip Width | 220mm |
| Delining Depth | 0-4mm |
| Rotational Speed | 3600r/min |
| Number of shaft rods for grinding head | 4 axes (axes treated with special materials) |
| Clearance Rate | 500m²-700m²/day |
| Tool Life | About3000m² |
| Dimension | 0.97*0.6*1m |
| Weight | 115kg |
Our company sells Road stripping equipment including:HW-23CX marking and dewiring machine product technical parameters,HW-900 hot melt cold paint dual purpose wire remover,HW-1050 Hot melt old wire cleaning machine,HW-D390 marking and dewiring machine,Recycled high-pressure water removal line,HW- Mechanical recycling.
Our company is a modern enterprise that integrates various services such as high-pressure water cleaning,road line and glue removal,automated road unmanned construction,and road marking.

Company was officially established in Zhenjiang City,Jiangsu Province in 2020. At the beginning of its establishment,Heavsty built a 50 acre factory dedicated to equipment research and production. The company′s founder joined hands with his overseas R&D team to integrate transportation industry resources with advanced scientific research concepts and innovative R&D technologies,implement precise R&D and production. From the root,he simplifies the human construction process,enhances the safety coefficient and standardized operation of the project,reduces construction risks,and completes it in a more efficient and energy-saving way Engineering construction.


As an emerging enterprise in the industry,Heavsty will adhere to its original aspiration in the future development process,with higher standards of quality,stricter management,more humble attitude,more advanced equipment,and more professional technical service team,providing customers with services and quality,promoting the optimization of the transportation industry chain upgrade,forming an intelligent construction system,and striving to become a rising star in the industry,illuminating the world′s path with the light of technology.

Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Road stripping equipment
- 1050 Hot melt old wire cleaning machine
- 1050 High - Efficiency Hot Melt Old Wire Debris - Removing and Cleaning Machine