98% Paint and 2% Hardener Two Component Cold Plastic DOT Line Road Marking Machine
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
-Environmental impact assessment report
-The company have EIA reply
-The supplier actual founding consistent with EIA acceptance comments
-Pollution discharge permit
-Fixed pollution source pollution discharge registration
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- two-component
- Type
- Any Type of Road
- Object
- Asphalt Concrete Pavement
- Moving Type
- Semi-Fixed
- Mixing Method
- Continuous Drum
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Product Capacity
- 40~400t/h
- Certification
- ISO9001: 2000, CE
- Condition
- New
- Selling Units
- Single Item
- Video Outgoing-Inspection
- Provided
- Core Components
- Engine,Motor, Pump,Marking Shoe
- Single Gross Weight
- 300.000kg
- Packaging Details
- Plywood Case
- Single Package Size
- 1200X1000X1100.Cm
- Unique Selling Point
- Marking Shoes
- Supply Ability
- 2000 Set/Sets Per Month
- Weight
- 206 Kg
- Machinery Test Report
- Provided
- Transport Package
- Plywood Case
- Specification
- 1.13*0.86*0.88m
- Trademark
- Heavsty
- Origin
- Jiangsu, China
- Production Capacity
- 2000 Set/Sets Per Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 1.00cm * 1.00cm * 1.00cm
- Package Gross Weight
- 1.000kg
Product Description
Description:
Latest Product Parameters
| Engine | Honda-gx160 gasoline engine,5.5HP |
| Gasoline | Gasoline, capacity 2.9L |
| Electronic system | Walk 48DC, computer 12VDC, pump 74VDC |
| Compressor | Exhaust capacity 0.21nm³/h |
| Solidification monitoring system | EGE flow electronic controller imported from Germany |
| Walking drive | Hydraulic walking drive system |
| Travel speed | 14km/h |
| Maximum gradient | 15 ° |
| Motor flow | 80ml |
| Drum capacity | About 100kg |
| Curing agent capacity | Approx. 1.25kg |
| Detergent capacity | About 0.012m³ |
| Hybrid system | 98:2, fluid with hardener pump |
| Glass bead equipment | 1:16 Gravity sower |
| Marking width | Optional 15cm(4:5),20cm (5:6 or 6:6),40cm(10:11) |
| Wheel | Front wheels: pneumatic tires 4.00*84PR Rear wheel: solid rubber wheel d=200mm |
| Size and Weight | 1.4*1.2*1.3m 342kg |
Two Component MMA 98:2 Road Marking Machine Apply for Spot Dot Line
Heavsty Transportation Technology Co., Ltd. Was officially established in Zhenjiang City, Jiangsu Province in 2020.At the beginning of its establishment, Heavsty built a 50 acre factory dedicated to equipment research and production. The company′s founder has been studying abroad for many years, specializing in innovative research and development of large-scale road machinery and equipment.

The founder of the company joined hands with the overseas research and development team to integrate the resources of the transportation industry with advanced scientific research concepts and innovative research and development technologies to implement accurate research and development and production. It is bound to gradually transform the original backward mechanization project into an automated, intelligent "four" project, that is, "with technology, innovation, efficiency, and protection."
1.About Sample:
Free samples are not provided. lf you have the need to have samples mailed, the postage incurred shall be bomne by you
2.About Price:
The pncing is fexible and subject to adiustment based on your order quantty or packaging requrements. Kindly indicate the desired quanly when submiting an
inguiry.
3.About Booked time
Generally speaking, the minimum order time is one month, but it may vary according to the quantity of the order
4.About Custom .made products
welcome to discuss the details of our products with us. We can make design changes according to your needs
5.About warranty:
We have great conidene in the qually of our producis and take qreat care in their packaging, ensuring that they aive to you in good condition. Howeve,. de to
extended shipping times,there may be some supericial damage to the appearane of the product. Rest assured that this wi not afect its perommanc. f any issues
with quality arise, we will promptly address them
6.About Payment or other question:
Pls email us or chat with us online directly,
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Two-component series
- Others Two-component series
- 98% Paint and 2% Hardener Two Component Cold Plastic DOT Line Road Marking Machine