|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Airports, Factories, Parking Lots, Road Markings, Schools, Sports Fields, Warehouses |
| Control System: | Semi-automatic |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Parameter | Details |
| Motive Power | Longxin 30hp gasoline engine |
| Oil Wear | 2-3L/H (with 95# gasoline) |
| Speed | 3600r/min |
| Excluding Line Width | 26cm |
| Remove Line Depth | Adjust according to the need and ground condition, generally no more than 1mm (0-3mm) per adjustment |
| Speed of Removal | About 1000-2000m²/day |
| Knife Blade Life | 200,000 m²/100,000 /10,000 |
| Size | 1.5*0.725*1.15m |
| Weight | The bare machine weighs 210kg |
| Polymerized grinding head 33kg (3 blades/piece) set of 13 pieces 200,000 | |
| Welding alloy grinding head 35kg (9 edges/piece) set of 13 pieces 100,000 | |
| The set of all alloy grinding head is 33kg (12 edges/piece), 42 pieces and 10,000 |



Company is a modern enterprise that integrates various services such as high-pressure water cleaning, road line and glue removal, automated road unmanned construction, and road marking.
Heavsty Transportation Technology Co., Ltd. Was officially established in Zhenjiang City, Jiangsu Province in 2020.At the beginning of its establishment, Heavsty built a 50 acre factory dedicated to equipment research and production. The company′s founder has been studying abroad for many years, specializing in innovative research and development of large-scale road machinery and equipment.




Quality and strength, as evidenced by certificates! Our company has officially passed the ISO three system certification (ISO9001 Quality Management, ISO14001 Environmental Management, ISO45001 Occupational Health and Safety Management) and successfully obtained CE product certification. From standardized control of production processes and strict implementation of environmental responsibilities, to comprehensive protection of personnel safety, and to products meeting international market access standards, every certification is our commitment to quality and proof of strength. Choosing us means choosing compliant, reliable, and trustworthy partners!

1.About Sample:
Free samples are not provided. lf you have the need to have samples mailed, the postage incurred shall be bomne by you
2.About Price:
The pncing is fexible and subject to adiustment based on your order quantty or packaging requrements. Kindly indicate the desired quanly when submiting an inguiry.
3.About Booked time
Generally speaking, the minimum order time is one month, but it may vary according to the quantity of the order.
4.About Custom .made products
welcome to discuss the details of our products with us. We can make design changes according to your needs.
5.About warranty:
We have great conidene in the qually of our producis and take qreat care in their packaging, ensuring that they aive to you in good condition. Howeve,. due to extended shipping times,there may be some supericial damage to the appearane of the product. Rest assured that this wi not afect its perommanc. If any issues with quality arise, we will promptly address them.
6.About Payment or other question:
Pls email us or chat with us online directly.